Sport

Super Splash Bros Gus Byrne finishing shots of layup

by
October 31, 2016

Super Splash Bros Gus Byrne finishing shots of layup

EDNA

There will be no Tuesday night competition due to the Melbourne Cup holiday.

Wednesday’s junior draw

4.30pm: Court 1, JAMix One Hit Wonders v Litlemons (Hannah Fraser, Alannah Gilmore); Court 2, JAMix Flamb’ Peanuts v TNB (Alannah Fry-Smith, Lily Hindson); Court 3, JB Black Magic v Team Blue (Brielle O’Meara, Kasey Conder); Court 4, JC Panthers v Hotshots (Emily Crocker, Leah Kempster); Court 5, PB Little Vixens v Kung Fu Pandas (Dakota Monigatti, Matilda Fulton); Court 6, JC Squad v Echuca Diamonds (Jenna Pellegrino, Chelsea Hall); Court 7, JC Mini Mes v Peas in Pod (Harriet Fulton, Asha Gray); Court 8, PA Lollypops v Firebirds (Abbey Champion, Lara Judd); Court 9, PB Star Girls v Go Girls (Lucia Rochford, Emma Champion); Court 10, PC Shockwaves v Fireworks (Taylah Accurso, Halle Gray); Emergency: Heidi Hall, Corey Drennan.

5.20pm: Court 1, JBMix Jets v United (Georgia McGowan, Alannah Gilmore); Court 2, JBMix No Skillz v Rubix (Brielle O’Meara, Claudia Mawson); Court 3, JB Pickled Onions v Tonny Blues (Chelsea Hall, Carly Hyndman); Court 4, JBMix Wrangers v Electric (Emmerson Simpson, Bridget Byrne); Court 5, PB Steamers v Cherry Bombs (Jayde Evans, Emma Champion); Court 6, JC Westies v Eagles (Kate Pearson, Harriet Fulton); Court 7, PA Little Pocket Rockets v Dabstas (Matilda Fulton, Claire Byrne); Court 8, JB Dangerous Divas v Fury (Jade Hyndman, Claudia Fitzsimmons); Court 9, PB Thunderstorms v Mini Mowers (Jaymi Clancy, Krystal Conder); Court10, PC Diamond Dolls v Lil’ Angels (Matilda Lockyer, Rylea Hipwell); Emergency: Emily Crocker. Byes: Moo Moos, Swifts, Easties, Sliding Penguins.

Wednesday’s mixed draw

6.30pm: Court 1, S1 Renegades v Warma (Linda Dwyer, Karen Fuller); Court 2, S2 Burnt Crackle v Ntet Top Model (EeshaClarke, Emily Crocker); Court 6, S3 Simonds v Motowners (Holly McCoomb, Claudia Mawson); Court 7, S3 Black Magic v Plastered Penguins (Betty McCoomb, Tiah D’Angri).

7.30pm: Court 1, S1 No Frills v Funky Bunch (Jess Gledhill, Shelly Stockton); Court 2, S2 Benchwarmers v De-Riv-Ative (FORFEITED); Court 6, S3 Mixfits v Skittles (Jen Sullivan, Tara McKay); Court 7, S4 Trolley Pushers v Black Lightning (Brenda Stenning, Rachel Thorpe).

8.30pm: Court 1, S1 Here for Beer v Phoenix (Jen Sullivan, Brenda Stenning); Court 2, S2 Blues Balls v Sober (Shelly Stockton, Tara McKay); Court 6, S4 Chicks with Sticks v Quickshots (Rachel Thorp, Jess Gledhill); Court 7, S4 Chicken Nuggets v Mixed Bits (Emily Crocker, Leah Kempster).

Basketball

Echuca Basketball Association results, Monday, October 24.

Under 14 boys: Le Bron 41 (P Joel 19) d 12 Pirates 15 (J Shanahan 6), Mills 44 (T O’Brien 20) d Delly 40 (A Huismann 16), Bryant 40 (J Waters, W Poulton and S Deola 8) d Magic 8 (L Carter and D Baker 4), Harden 26 (E Bruns 15) d Warma 18 ( C Williams 5), Jordan 21 ( N Long 19) lt Irving 28 (H Byrne and H Dixon 9).

Under 16 boys: Zac Spiker 33 (E Cooper 12) lt Terry Porter 45 (A Reinehr 7), 14 Pirates 31 (N Long 9) lt Bob Knight 46 (K Sharpe-Long and M Berg 18), Larry Bird 29 ( B Bingham and Z Ross 8) lt Mike Brey 35 (R Smith 9), Leonard Hamilton 23 ( J Hutton 6) lt Tim Floyd 28 (J Guiney 13)

Under 18 boys: Pirates 31 ( R Smith 10) d Knicks 26 (T Lindberg 7), Heat 37 (L Tenace 17) d Rockets 30 (S Kelly 9).

A men: Pirates 43 (L Tenace 13) d The Dribblers 42 (S Doolan and L Darling 11), Warma 46 (C Cooper 17) lt Super Splash Bros 56 (M Kellett and T Walsh 14).

B men: Average Joes 47 (H Raymond 15) lt Reborn 53 (R Lethio 13), EMF Magic (M Pearson 14) 27 d Heat 10 (J Martin and G Hallett 3), TPS 53 (R Murphy 17) d The Farmers 22 (A Villablanca 10), Vanilla Thunder 36 ( J Hatfield 10) d Rebounders 18 (K Bryan 8).

C men: Falcons 23 (P Lanyon 11) lt Shake and Break 55 (J McGowan 20), Panthers 15 (D Zegelin, N Dyson and N Zegelin 4) lt River Rats 20 (A Beaumont 6), Block City 28 (A Jinks 8) lt Painters and Dockers 42 (L Hearn 9), Warriors 26 (J Duncan 11) lt Free Runners 42 (M Smith 13).

Ky small bore

DAVID Pettifer was the only prone shooter to make it into the 190s this week shooting 195.4 at 50 metres.

This was a clear win over Simon Noonan 188.2, Jeff Newham 187.4, Vin Anderson 187.4, Izac Ferguson 180.2, Bernie Noonan 180.2.

Wind seems to affect benchrest scores more than prone and the ability to read wind flags is an advantage.

This week on the 50 metre range Vin Anderson had the edge on the competition shooting 248.7, Simon Noonan 246.8, Jeff Newham 246.6, Bernie Noonan 244.3, Greg Orr 243.6, Ian Puckey 243.4, David Jackson 241.3, David Pettifer 240.7, Lachlan Curnow 238.7, Angelo DeCicco 237.5, Scott Tonkin 233.4.

By
More in Sport
Login Sign Up

Dummy text